تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum
مشاوره ازدواج - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالار گفتگوی کیش تک/ kishtech forum (http://forum.kishtech.ir)
+-- انجمن: پردیس فناوری کیش (http://forum.kishtech.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: مجموعه مشاوره روانشناسی، تحصیلی و مددکاری (http://forum.kishtech.ir/forumdisplay.php?fid=110)
+--- موضوع: مشاوره ازدواج (/showthread.php?tid=76664)

مشاوره ازدواج - lavazemkhanegi - 08-02-2023

پاسخ کوتاه این است که بله، مشاوره ازدواج جواب می دهد... اما نه برای همه.

چگونه می دانید که آیا مشاوره به ازدواج شما کمک می کند؟ برای اطلاع از آمار و مسابقه 3 سوالی به ادامه مطلب مراجعه کنید.
 مشاوره ازدواج
در اینجا چیزی است که یاد خواهید گرفت:

بیایید با بررسی آمار شروع کنیم و سپس خواهیم دید که آیا مشاوره ازدواج برای شما مفید خواهد بود یا خیر.

به شما می گویم که پس از تحقیقات و تجربیات فراوان، اولین و مهمترین عامل موفقیت در مشاوره ازدواج، تعهد زوجین است. عامل دوم کیفیت مشاور است.
آمار میزان موفقیت مشاوره ازدواج

پس از خواندن حدود 10 مطالعه مختلف در مورد ارزیابی اثربخشی مشاوره زوجین، در اینجا شش نکته مهم را یاد گرفتم:

مطالب مرتبط: نگاهی عمیق به آمار مشاوره ازدواج (به زودی!)

شاید قوی ترین چیزی که من از این تحقیق یاد گرفتم این است که کدام زوج از مشاوره بیشترین سود را می برند.
3-سوال آیا در مورد تشکیل خانواده مشاوره خواهد داد؟ امتحان
امتحان در اینجا:

آیا می توانید توصیه کنید که هم شما و هم از همسرتان انتظار تغییر داشته باشید؟

اگر پاسخ شما به هر سه سوال مثبت است، خبر خوبی است! با داشتن زمان کافی، یک مشاور ازدواج با تجربه عملا تضمین می شود که به شما در بهبود ازدواج شما کمک می کند.

نه فقط مشاوره ازدواج - هر تلاشی برای پس انداز ازدواج، زمانی که هر دو همسر مایل به کار هستند، احتمال بیشتری دارد که ازدواج را نجات دهد.

اگر به هر یک از سه سوال بالا پاسخ منفی دادید، احتمال مشاوره برای کمک به ازدواج شما تا حدودی کمتر است.
همچنین ... مشاوره ازدواج برای زوج هایی که از اختلالات روانی یا عاطفی رنج می برند عالی است

... مخصوصاً زمانی که همراه با مشاوره فردی برای هر دو همسر باشد.

آیا شما یا همسرتان با یکی از موارد زیر مشکل دارید؟

اضطراب
    افسردگی
    وابستگی
    ترومای دوران کودکی
    TSSB
    عصبانیت غیر قابل کنترل
 مشاوره ازدواج
... یا یک اختلال روانی/عاطفی دیگر؟

اگر همسری با هر نوع اختلال روانی یا عاطفی دست و پنجه نرم می کند، مشاور مناسب می تواند تغییر دهنده بازی باشد. یک مشاور با تجربه خاص در مورد این اختلال می تواند به همسر غیرمبتلا در مشاوره زوجین کمک کند و در عین حال به همسر آسیب دیده در یافتن ابزارهای جدید برای مقابله و عملکرد کمک کند.
وقتی مشاوره زوجین ازدواج شما را نجات نمی دهد (و ممکن است آن را بدتر کند)
 مشاوره ازدواج در کرج
تجربه من، همراه با تحقیقاتم، برای من پیش بینی می کند که چندین مشاوره ازدواج با شکست مواجه می شوند.

میزان موفقیت مشاوره ازدواج چه زمانی کاهش می یابد؟

مشاوره ازدواج برای شفای زوج های متاهل است نه بازگرداندن آنها از مردگان.

اطلاعات: ? چگونه یک مشاور ازدواج خوب پیدا کنیم (به زودی!)

بزرگترین مورد در اینجا این است که مشاوره ازدواج وقتی کار نمی کند که تنها یکی از همسران بخواهد ازدواج را نجات دهد.

اگر شما تنها کسی هستید که می خواهید ازدواج را نجات دهید، مشاوره زوجین احتمالاً به مشاوره طلاق تبدیل می شود.

نکته منفی این است که اگر همسرتان از شما خواست به مشاوره ازدواج بروید، همیشه باید بله را بگویید!

اگر همسرتان از شما بخواهد که به مشاوره مراجعه کنید، شما قبلاً از سد 1 اثربخشی مشاوره عبور کرده اید زیرا شما و همسرتان برای نجات ازدواج وارد این موقعیت می شوید.

بیل دوهرتی، کارشناس معروف ازدواج و استاد دانشگاه مینه سوتا، تخمین می زند که در حدود 30 درصد از زوج هایی که به مشاوره مراجعه می کنند، یکی یا دیگری تصمیم به طلاق گرفته است. بنابراین او اساساً عملی به نام "مشاوره تفاوت" ایجاد کرد که به زوج ها کمک می کند تصمیم بگیرند که آیا ازدواج خود را نجات دهند یا خیر.

هنگامی که یک رابطه از قبل قطع شده است، مشاوره ازدواج اغلب به تسهیل روند جدایی کمک می کند، نه برعکس.
نقش مشاور ازدواج چیست؟

نه همیشه برای نجات ازدواج.

وقتی روابط از قبل قطع شده است، مشاوره ازدواج اغلب به مشاوره طلاق تبدیل می شود.

هر مشاوری به نجات هر ازدواج اختصاص ندارد. و در واقع، باید باشد. زوج هایی که خیانت یا بدرفتاری مکرر دارند ممکن است در واقع بهتر از هم جدا شوند.

مشاوران قدرت جادویی ندارند. هدف آنها کمک به شما برای درک و پذیرش آنچه در زندگی شما اتفاق می افتد است.

مشاور وظیفه دارد بفهمد چه چیزی برای زوجین بهتر است. اگر واقعاً معتقد باشند که طلاق گزینه سالم تری نسبت به مصالحه است، ابزار طلاق دوستانه را فراهم می کنند.
 مشاوره ازدواج
بطور خلاصه.

اگر همسرتان نمی‌خواهد مشاوره ازدواج بدهد یا فقط به این دلیل است که شما او را مجبور می‌کنید، پس می‌توانید در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید. در این صورت، به شما توصیه می شود که زمان بیشتری را یا برای تأیید تصمیم همسر برای ترک، یا «کار کردن» روی مشکلاتی که راه حل واقعی ندارند، اختصاص دهید.
یک مثال واقعی از شکست مشاوره ازدواج

باید اذعان کرد که من مدتهاست که به مشاوره ازدواج بسیار جانبدار بوده ام. دلیل بزرگی که من این سایت را در وهله اول راه اندازی کردم برای کمک به رفع ازدواج ها که نمی توانم به آن مشاوره بدهم.

دلیل ناراحتی من از کل صنعت مشاوره ازدواج این است که پدر و مادرم را کاملاً از کار انداخته است.

مادر و پدرم کاندیدای ایده آل برای مشاوره ازدواج بودند:

پدر و مادر من باید کاندیدای ایده آل برای مشاوره ازدواج می شدند... با این حال، مشکلات آنها فقط از طریق مشاوره بدتر شد

هر دو حاضر به مشاوره ازدواج بودند...
    هر دو واقعاً خواهان یک ازدواج بهتر و شادتر بودند...
    هر دوی آنها آماده بودند تا به موقع شروع به کار کنند ...

و با این حال، مشکلات آنها فقط از طریق مشاوره بدتر شد. من فکر می کنم آنها در طول 10 سال قبل از طلاق، 4 یا 5 مشاور را دیدند.

آنها با اولین مشاور خود بدشانس بودند. این یک سیب بد بود و در واقع این را داشت که به پدرم بگوید که مادرم در یکی از جلسات جداگانه‌اش کلمه b را دارد.

کافی است بگوییم، اولین تلاش ها برای مشاوره به پایان رسیده است.

چند سال به جلو و چند مشاور دیگر.

میخ در تابوت زمانی به وجود آمد که آخرین مشاوران او خوابیدن در اتاق خواب های جداگانه را برای کاهش فشار صمیمیت توصیه کردند. برنامه این بود که مادرم زمانی که ازدواج من ثابت بود به اتاق خواب اصلی برگردد.

آنها دیگر هرگز در یک تخت نخوابیدند و چند سال بعد طلاق گرفتند.

در پایان، آنها به تغییر عمیق تری از آنچه او می توانست توصیه کند نیاز داشتند.
 مشاوره ازدواج
در ازدواج پدر و مادرم اشتباه بزرگی وجود داشت که بارها و بارها اتفاق افتاد. هیچ مشاوری هرگز نتوانست راهی برای خروج از این الگو به آنها نشان دهد.

آنها می خواستند ازدواج را نجات دهند و آماده کار بودند، اما نتوانستند عادت های خود را تغییر دهند و هیچ مشاوری نمی توانست به آنها نشان دهد که چگونه.

من معتقدم دلیل اینکه مشاوره ازدواج نتوانست رابطه والدینم را نجات دهد، ترکیبی از مشاوره ضعیف و این واقعیت بود که مشکلات در زمانی که آنها کمک دریافت می کردند بسیار عمیق شد.

در پایان، آنها به تغییر عمیق تری از آنچه او می توانست توصیه کند نیاز داشتند.
نمونه ای از زندگی واقعی موفقیت در مشاوره ازدواج

من و شوهرم پارسال 4 یا 5 جلسه با مشاور ازدواج داشتیم. مسلماً با وجود اینکه می‌دانستم به کمک نیاز داریم، کمی شک داشتم.

همسرم با افسردگی و اضطراب پس از زایمان دست و پنجه نرم می کرد و ما فرزندخوانده ای داشتیم که او را به دلیل خشونت بیش از حد از خانه بیرون کردند. اینها با هم، بار بزرگی بر ازدواج و خانواده ما وارد می کند.

کالی مشاوری را پیدا کرد که تجربه کمک به زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان را داشت و همچنین تجربه مراقبت از خانواده را داشت. کاملاً با شرایط ما مطابقت داشت.

کالی ابتدا به صورت انفرادی چند جلسه رفت و من خودم به یک زوج رفتم. بعد با هم چند جلسه رفتیم. کالی از آن زمان به دیدن او ادامه داده است، از هفته‌ای به دو هفته‌نامه کاهش می‌یابد و حالا یک بار در ماه ملاقات می‌کند.

در مورد ما، مشاوره فردی، همراه با مشاوره زوجین، ابزاری باورنکردنی بود که به سرعت بهبودی ما را دنبال کرد و ابزارهایی را در اختیار ما قرار داد تا با افسردگی پس از زایمان کالی کار کنیم.
تفاوت این دو داستان چیست؟

تفاوت تجربه مشاوره همسرم با والدینم چیست؟

یکی، من و کالی در جوانی مشکلاتمان را داشتیم. ما در ازدواجمان کینه یا بی اعتمادی بسیار کمی داشتیم. پدر و مادر من بخشی داشتند، اما بخش کوچکی.

هر دوی ما وارد جلسه مشاوره شدیم که می‌خواستیم تغییراتی ایجاد کنیم... ما دقیقاً نمی‌دانستیم چه تغییراتی باید ایجاد کنیم. مشاوره به ما کمک کرد تا با هم تصمیم بگیریم که چه چیزی باید در رابطه مان داده شود تا در یک زمان بسیار دشوار زنده بمانیم.

من و همسرم هر جلسه را با احساس بهتری نسبت به زمانی که وارد می شدیم ترک می کردیم. هر جلسه سازنده بود.

رویکردی که من و همسرم برای انجام اول درمان فردی و سپس زوج درمانی برای بار دوم در پیش گرفتیم برای ما بسیار خوب بود. نمی‌دانم والدینم مشاوره فردی را شروع کردند یا نه، اگرچه می‌دانم که در نهایت هم مشاوره فردی و هم مشاوره زوجی انجام دادند.

در نهایت همسرم تلاش زیادی کرد تا به دنبال مشاوره فردی باشد. من نمی توانم او را به اندازه کافی برای آن تحسین کنم. او می داند که مشاوره به او کمک زیادی کرده است تا با اضطراب و احساساتش کنار بیاید.
 مشاوره ازدواج در کرج
من و همسرم هر جلسه مشاوره را با احساس بهتری نسبت به زمانی که وارد می شدیم ترک می کردیم. هر جلسه سازنده بود. این نشان‌دهنده یافته‌های تحقیقاتی است که نشان می‌دهد زوج‌هایی که در طول درمان پیشرفت ثابتی دارند، به احتمال زیاد به این پیشرفت ادامه می‌دهند.
آیا ارزش مشاوره برای ازدواج را دارد؟

اگر مشاوره ازدواج شما را نجات دهد قطعا ارزشش را دارد، اما اگر اینطور نباشد حدود 1000 تا 2000 دلار هدر می رود.